Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zamiast kopciucha ciepło z sieci lub sprzęt wyższej klasy

03 sierpnia 2021 | Dobra Administracja | Michał Kołtuniak

Gminy z terenu województwa śląskiego mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację projektów w formule „ekologicznej gminy" lub „projektu grantowego".

Zarząd województwa śląskiego ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie projektów dla działania 4.6.1 „Czyste powietrze". To już kolejne rozdanie środków, które służą do eliminowania z krajobrazu miast, miasteczek i wsi starych pieców (tzw. kopciuchów), przyczyniających się w dużym stopniu do zanieczyszczenia powietrza i powstawania zjawiska smogu. Wymiana i utylizacja takich urządzeń musi być powiązana z przyłączeniem danego budynku do sieci ciepłowniczej, jeżeli jest taka możliwość (co jest optymalnym rozwiązaniem), a tam gdzie jej nie ma lub jest ekonomicznie nieuzasadniona, stary piec należy zastąpić urządzeniem nowszej generacji.

Niska emisja

Cytując regulamin konkursu, przedmiotem dofinansowania może być wymiana lub modernizacja indywidualnych źródeł ciepła (w tym na paliwa stałe, za wyjątkiem węgla brunatnego). Przy tym wspierane mogą być wyłącznie tzw. przedsięwzięcia niskoemisyjne, co oznacza, że wymianie bądź modernizacji podlegać mogą wyłącznie bezklasowe źródła ciepła na paliwa stałe oraz źródła ciepła na paliwa stałe klasy trzeciej i czwartej (według normy PN-EN 303-5:2012). Należy podkreślić, że preferowana jest wymiana kotłów bezklasowych oraz klasy trzeciej, co oznacza, iż z spośród wniosków zgłoszonych przez mieszkańców w pierwszej kolejności gmina powinna wymienić kotły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12029

Wydanie: 12029

Spis treści
Zamów abonament